The bloody stories of Lithuania

Laiškas Šakių merui, gerb. p. Rimantui Vensui

Gerb. pone Mere

Esu lietuvis, gimęs ir augęs užsienyje, bet dar moku tėvų kalbą. Apsilankiau pas gimines Šakiuose, kur jie man parodė mamos gimtąjį kraštą - Suvalkiją. Mačiau daug įdomių ir gražių dalykų. Man ypatingai patiko Zanavykų krašto muziejus Šakiuose ir naujas muziejus Kudirkos Naumiestyje.

Bet šį laišką rašau apie vieną dalyką, kuris man labai nepatiko. Tai yra sovietmečio relikvija, paminklas prie Šakių (Butkiškėje?) ant kurio dar yra likusi Raudonosios armijos žvaigždė ir rusiški užrašai. Aš niekaip nesuprantu, kodėl tas paminklas dar stovi? Man buvo šlykštu ir šiurpu skaityti užrašą apie "buržuazinius nacionalistus". Tokie žodžiai yra gryna rusų propagandos liekana, jie dvokia neapykanta lietuvių tautai. Ar ne laikas pertvarkyti tą paminklą? Jei ne (iš viso) jį nugriauti, tai nors nuimti tarybines žvaigždes ir uždėti kryžių?

Siūlyčiau rusišką užrašą nuimti, palikti tik užrašą valstybine kalba - t.y. lietuvių, ir gal dar ir angliškai - dėl turistų (bet tai nebūtina). Tame užraše turėtų būti minimos ne tik "fašizmo aukos" bet ir visi žuvusieji dėl svetimų kraštų kišimosi į Lietuvos reikalus. Reikėtų paminėti Hitlerio-Stalino (arba Ribbentropo-Molotovo) sutartis, kurios buvo antrojo pasaulinio karo ir Lietuvos okupacijos pagrindinė priežastis.

Maldauju jūsų, - kurkite projektą gėdingo paminklo pašalinimui ar jo pertvarkymui, arba naujo, geriau atitinkančio tikrovei ir geriau tarnaujančio Lietuvos piliečių labui, pastatymui. Dabartinis paminklas, toks koks jis stovi, tik pagerbia sovietų okupaciją.

Gintautas Kaminskas

Redaktoriaus prierašas: Gerb. Gintauto įvardintoji problema nėra nežinoma. Prisiminkime ginčus ir nesutarimus dėl sovietinių skulptūrų parko prie Grūto (?) ežero įkūrimo, kitus incidentus (Žaliojo tilto skulptūros Vilniuje ir t.t.)… Tad nejučia kyla klausimas - ką daryti su šio tipo sovietiniu palikimu? Pabandykite išreikšti savo nuomonę balsuodami ir papildydami savaisiais komentarais…
Pastaba: skliausteliuose pateikiami balsavimo rezultatai iki rugpjūčio 13 d. Balsavo 30 asmenų; 8 iš jų nepareiškė nuomonės).

O čia yra jūsų pastabos

2001 m. gegužės 8 d., antradienis, 00:36:55
Mielas lietuvi, jau pats laikas numesti baudžiauninko pančius ir nustoti pataikauti "ponui" iš Rytų! Bolševikiniai "paminklai" jų "herojams" tai tikrai ne Lietuvos istorija, bet garbinimas žmogžudžių, kurie išžudė beveik trečdalį Lietuvos gyventojų ir smarkiai sužalojo mūsų žmogų ir kultūrą. Tokie "paminklai" ne meno šedevrai, bet randai gražios merginos veide. Ar nemokame kitaip pagerbti musų nukankintuosius? Gėda!

2001 m. kovo 25 d., sekmadienis, 14:22:46
1

2001 m. vasario 7 d., trečiadienis, 01:39:39
1922

2000 m. lapkričio 29 d., trečiadienis, 07:40:29
Labai nenoriu, kad istorija, samoningai uzhmirshta, pasikartotu. Lai stovi tie paminklai. Galu gale kokia mes teise turime juos griauti?

2000 m. spalio 6 d., penktadienis, 17:56:46
Aš manyčiau, kad to negalime naikinti, nes tai Lietuvos praetis. Kodėl turėtumėme ją ištrinti? Aš, kaip naujosios kartos atstovė, tikiu, kad tai gera istorijos pamoka ateinančioms kartoms.

2000 m. spalio 6 d., penktadienis, 17:56:19
Aš manyčiau, kad to negalime naikinti, nes tai Lietuvos praetis. Kodėl turėtumėme ją ištrinti? Aš, kaip naujosios kartos atstovė, tikiu, kad tai gera istorijos pamoka ateinančioms kartoms.

2000 m. rugsėjo 26 d., antradienis, 10:26:26
Ylos maiše napaslėpsi. Broliai lietuviai, jei "prisiusiojome" i lovą, tai kam tą slėpti? Istorija - ne kepsnys, kurį gali vartyti kaip kas nori!

2000 m. rugpjūčio 29 d., antradienis, 08:03:22
Manau, kad visi destruktyvus sprendimai prie nieko neprives. Visi tie paminklai yra mūsų instorijos dalis, būtų kvaila ir vaikiška stengtis tai nuslepti ar net pakeisti (kas yra neįmanoma). Tokio tipo "relikvijos" Lietuvai (jos kultūrai) atneš daugiau naudos ne išlydyti ar suversti griovyje, o teisingai istoriškai pateikti. T.y. nurodyti jo tikrą, o ne sovietmečio propogandos laikų vietą mūsų šalyje.

2000 m. rugpjūčio 4 d., penktadienis, 07:13:37
Nepasidarykime tokie komunistinių reliktų priešininkai - dabar tai turi tik istorinę vertę.

1999 m. lapkričio 18 d., ketvirtadienis, 16:20:46
1999 lapkričio 18, ketvirtadienis Manau, kad jokių paminklų griauti nereikia. Tai mūsų tautos istorija, su kuria turi susipažinti ateinančios kartos. Pritariu ir jau nuverstų skulptūrų parko prie Grūto ežero įkūrimui. Įniršio pagauti mes vos nesunaikinome viską ir dabar kai vaikai klausi a mes galime tik papasakoti, o kas papasakos, kai nebebus mūsų, vyresnios kartos. Gal nors neylios skulptūros šį tą papasakos. Ona

1999 m. lapkričio 2 d., antradienis, 21:04:09
O kodel ne sutirbdyti siuos ,taip vadinamus paminklus,ir uzduoti tiems patiems skulptoriams is tos medziagos pastatyti naujus su Lietuvos istorija tikrai suristus paminklus:kodel neparodyti lietuves motinos Sibire prie Lenos ziociu,40 laipsniu saltyje isdirbinejant zuvi? Ar susaudyta lietuvos partizano lavona numesta miestelio aiksteje ! Gal sitaip tie musu skulptoriai gales panaudoti savo vaizduotes ir ka nors sukurs musu istorijai! Mes gerai zinom jog jie turejo tuos okupantu stabus lipdyti ! Butu malonu pamatyti ju mena kai nera jokio spaudimo! ar

1999 m. spalio 24 d., sekmadienis, 23:29:41
Ponas Gintautas labai teisingai parase apie ta sovietini paminkla- tokie 'paminklai' mums tikrai nereikalingi.Tauta turi saugoti tai kas yra brangu ir tikra paciai Tautai.Geriausiai tuos sovietinius nuversti /sunaikinti , kad gyventi netrukdytu. Kur r usu kareiviu kapines- turetu buti uzrazas 'II pas.karo aukos'.Ir to uzteks.Laikas nukabineti uzsilikusius bronzinius rusu kareivius su visa ju imperine atributika. Ateis diena kada Rusija tures skirti pinigu, kad tos rusu kaipnes butu priziurimos uz ju pinigus, o ne Lietuvos. Kuo greiciau tai suvoks lietuviai-tuo lengviau bus lietuviams!

1999 m. spalio 23 d., šeštadienis, 23:24:01
Tai istorija, kurios perrasineti negalima. Visu valdziu visais laikas pastangos parrasineti istorija galu gale tampa komedija ir valdzias padaro tos komedijos pagrindiniais veikejais. O istorija kokia buvo, tokia ir lieka. Vieniems gali patikti, kitiems ne, bet reikia susitaikyti su tuo, nes tai realiai buvo. Ir gyventi ateitimi, o ne praeitimi. Asmeniskai man tokie laiskai apie paminklu griovima yra juokingi, o kartais net pagalvoju, kad zmones juos rasantys yra prarade realybes jausma. Kestas. vasaris@post.omnitel.net

1999 m. spalio 8 d., penktadienis, 14:59:40
Tegul stovi. Tai istorija,kurios kitaip perrasineti nereikia. Net uzdejus kryziu. Viktoras

1999 m. spalio 8 d., penktadienis, 14:59:13
Tegul stovi. Tai istorija,kurios kitaip perrasineti nereikia. Net uzdejus kryziu. Viktoras

1999 m. rugsėjo 21 d., antradienis, 14:29:28
Nesuprantu vieno - kam užkliuvo būtent SKULPTŪROS. Kodėl niekas nesako, kad būtina surinkti ir paslėpti tarybinio laikotarpio paveikslus, sudeginti ar bent uždrausti poezijos, šlovinančios stalinus bei leninus, tomus, nugriauti pastatus, katruos suproj ektavo KP priklausantys architektai? Todėl, kad tai - absurdas. Negalim išžudyti ir visų buvusių uolių kagėbistų ir partiečių, nes ne kažin kiek Lietuvoj tada liks pagynenusių dorų lietuvių katalikų... Juk Lietuva laisvę atgavo, viskas tvarkoj. Praeitį apverkėm šimtus kartų. Ir kiekvienas supranta, kad ne skulptūros ir ne skulptoriai tą praeitį tokią baisią padarė. Ir skulpūras sunaikinę nepaversim Lietuvos rojaus sodais. Man atrodo, kad pučiama masinė psichozė dėl Grūto parko su tautos kančių atminimo niekinimu neturi nieko bendra. Visas triukšmas greičiausia dėl to, kad KAŽKAS buvo sumanęs tas skulptūras tyliai parduoti kaip metalo laužą ar kaip kitaip iš jų greitai pasi pelnyti. Kadangi planas neišdegė, tai ir keliamas triukšmas pasitelkus profesionalius triukšmadarius (iš kurių kai kurie taip triukšmaudami stačiai juokingi). Siūlu skulptūras palikti savo vietose. Negi kam kliūva monstrai ant Žaliojo tilto? Galima prirašyti paaiškinimus - kada jos sukurtos, kas autorius ir tiek. Vieta kultūroj ir taip aiški, tik reiktų stengtis, kad ji nevirstų skyle kultūroj.

1999 m. rugsėjo 13 d., pirmadienis, 14:17:25
tie kurie nori tai sunaikinti yra tikri idiotai nebijokime savo istorjos ka mes parodysime savo vaikams????

1999 m. rugsėjo 12 d., sekmadienis, 00:53:32
Manau, kad zmonems reiketu uzmirsti visas senas nuoskaudas ir pradeti gyventi ateitimi. Susidaro toks ispudis, jog dabar dominuojanti ivairiu mitingu bei svenciu tema yra genocidai, rezistencija, komunizmo gaivalai ir t.t. ir t.t. Gal pakaks liudeti ir asaroti?.. Tai nieko gero neduos, tik dar labiau varys i depresija. Kas liecia paminklus tarybiniams veikejams, manau, jog ju jokiu nereiketu griauti. Tai butu ne kas kita kaip aklo fanatizmo ir barbarizmo aktas, kazkas panasaus i knygu deginima. Taigi, susitaikykime su istorine praeitimi, ziurekime i ja blaiviai ir pamirskime visas negeroves, - ateitis juk priklauso tik nuo musu paciu! Dovydas

1999 m. rugsėjo 6 d., pirmadienis, 11:30:34
Sovietmečio skulptūros - Lietuvos menininikų kūriniai. Jos turi net tik ideologinę, bet ir estetinę vertę. Ideologijos išnyksta, o estetinės vertybės išlieka. Nereikia versti viską į vieną krūvą. Muziejų paskirtis - atskirti tai kas išlieka nuo to kam lemta išnykti be pėdsakų. Sovietinė okupacija yra mūsų istorijos dalis. Ji yra tokia, kokia yra. Negalima istotijos iš naujo sukurti. Arūnas

1999 m. rugpjūčio 16 d., pirmadienis, 11:32:02
Tik nugriauti.

1999 m. rugpjūčio 12 d., ketvirtadienis, 16:34:43
Gerbiami ponai, nuvažiuokite į Budapeštą, ten miesto centre, yra analogiškas parkas su sovietmečio skulptūromis, jį lanko gausybė žmonių ir nekyla jokių protestų, nors vengrai nukentėjo tikrai ne maziau nei mes (1956m. ir t.t.)
su pagarba purator@cis.lt, Olegas

1999 m. rugpjūčio 9 d., pirmadienis, 15:18:28
Siulau parduoti paminklus viesame aukcione (jei jie dar nepriklauso "Hesonai") ir leisti daryti zmonems ka nori. Uzteks valdziai visur kistis. Nepatinka statulos - nevaziuok i Gruto parka.
Sarunas

1999 m. liepos 31 d., šeštadienis, 13:26:39
Siulau visus buvusius paminklus, neitikusius musu valdziai, sustatyti vienoje vietoje (jau tai daroma) ir lai jie ilsisi ten. Tai musu istorija ir nera ko pykti ant ant molio ar brondzos gabalo. Nenoredamas buti blogu pranasu, manau gyvenymo spirale sukasi, tai vistiek kada nors mes atsidursime tame paciame taske tik kitame lygyje...
Gintas

 

Excerpt from the book "Lithuania's Struggle for Freedom
Lithuanian Partisans War Chronicles
Vartiklis English page
Global Lithuanian Net main page