Jurgis Kunčinas. Antano Jėčiaus memuarai

Antanas Jėčius: bohemos reikalu

… kai uždarydavo Literatus, eidavom pas mergas arba į Tauro bendrabutį. Ten visais laikais – disidentai, poetai, bohema. Kiaušinienė ant lašinukų, uogienė, stiklainis kopūstų. Lenkiška dešra. Eidavom būreliais, gitaros ir džinsai buvo ne mada. Vėjas tik košia, košia lipant į kalną. Kišenėse – juodraščiai, sumanymai. Galvose mintys, etiketas, garbės troškimas. Bendrabutyje – bohemiškas holas, parketas. Antram aukšte – apvalus stalas, alfabeto tvarka sudėlioti laiškai. Viskas čia dar nuo lenkų bohemos

Girtuoklių oi kaip nekęsdavom. Mėgom liūdnumą, atokumą, deklamuodavome eiles. Kiekvienas vis ką nors mokėdavo atmintinai. Keistuoliai deklamuodavo lotyniškai, net graikiškai (sen.gr.kalba). Literatuose irgi – pokalbiai, ginčai, draugiški šaržai. Grafinukai, taurės, raščiukai ant servetėlių. Proteino dozės, angliarūgštė. Keli bretšneideriai prie baro. Šiaip kompozitoriai, laikraštininkai, demimondas, akademinis jaunimas. Ne visi su kostiumais, tas tiesa. Bet ir su treningais nė vieno. Truputėlis kazeino, garnyro, grindų ir batų tepalo. Šiek tik geležinkelio stotelės, kur mirė Tolstojus, ir truputėlis kazarmos. Bohemai visur gerai, visur jai namai.

Žinoma, būdavo ir kaukolių, ir žvakių, paltų aksomo apykaklėm. Nusivylusių autorių, lengvabūdžių merginų. Bohema arba yra, arba jos nėra, štai ir viskas. Ir nubundi ketvirtą valandą ryto Tauro bendrabučio virtuvėje ant grindų plytelių, šalta, nejauku, niekas neverda buljono. Uždegi visas dujines skyles, mąstai apie Vydūną, Pasaulio gaisrą, bet paskui numoji ir, nubėgęs į budinčią vaistinę, atsineši valerijono lašų.

Gera virtuvėje paryčiais. Tuščia. Miega merginos, vaikinai, komendantė. Bohema yra gyvenimo būdas, o ne alus, vynas ir nuogos moterys. Petronijus žinojo, ką rašė. Dujos irgi gerai. Pigios jos buvo tuomet. Pigi buvo kava, benzinas, kvepalai, nereikėjo vizų. Bet ne todėl egzistavo bohema, Halių turgus, klasika virtęs kičas, siauros kelnės ir storapadžiai batai. Priežastys kitur. Bohemos atmainų yra visur, degeneruoja viskas, bet Tauro bendrabutis buvo tik vienas. Bent dėl dujų tuomet – jokių problemų, skolų, derybų. Tik įjunk ir dega.

 
   

Pindologija
Anekdotų rinkinys
S.Parulskis. Ateiviai
Šiurpu vyrams ir moterims...
Alegorinis pasakojimas 'Kutai'
Seržantas šiluminėje trasoje
IšLiptis iš susidariusios krizės
Poezija ir skaitiniai
Mitologijos puslapis
NSO svetainė
Vartiklis