Global Lithuanian Net

Mokslo apžvalgos apžvalga
1999.04.16
Taip pat skaitykite: Svarbesnieji 1998 m. atradimai

 1. Psichologų darbeliai:
  • Vieno Vokietijos universiteto psichologai nustatė, kad žmogaus smegenys reaguoja į artėjančią audrą. 200 savanorių izoliavo nuo žemės magnetinio lauko ir ten pat labai silpnais elektromagnetiniais impulsais už 100 km modeliavo elektrinius žaibus. “Bandomieji triušiai” nieko nejautė, bet po kelių minučių jų smegenų elektroencefalogramose atsirado virpesiai, kurių ritmas sutapo su “žaibais”. “Išjungus” dirbtinius žaibus, virpesiai smegenyse išlikdavo gerą ketvirtį valandos. Be to, orų pasikeitimams jautriems žmonėms šie ritmai išlikdavo ilgiau negu tiems, kurių nuotaika ir savijauta nepriklauso nuo orų.
    
   Kvailas pasiūlymas. Tokiais dirbtiniais žaibais galima valdyti žmonių nuotaikas. Pavyzdžiui, kad ir pačią gražiausią dieną žmonėms, besilepinantiems saulute, galima sukelti nerimą kaip kad prieš audrą.
    
  • Į pagalbą rūkoriams. Anglų statistikai nustatė, kad didžiausias nelaimingų dienų skaičius pramonėje ir miškininkystėje paprastai tenka pirmadieniams (kaip rašo New Scientist, ne visiškai aišku, dėl kokių priežasčių :). Kol kas rūkoriai čia niekuo dėti. Bet Anglijoje “Dienos be cigarečių” paprastai būna trečiadienis, o štai tada (ir dar keletą dienų po to) nelaimingų atsitikimų skaičius viršija net pirmadieninius rekordus.

   Taip kad, kaip siūlo patys anglai, jei metate rūkyti, pagailėkite savo ir aplinkinių sveikatos ir darykite tai iš lėto.
    

  • Sako, kad optimizmas– tikrosios padėtes nežinojimas, bet, ko gero, laimė yra nežinojime. Statistikai teigia, kad kasmet žūva šimtai tūkstančių, iš jų- 1/3 sudužus laivams. Nelaimingieji ne tik nuskęsta, bet ir belaukdami gelbėtojų per tris dienas išmiršta gelbėjimo laiveliuose, nors turi pakankamai maisto ir gėrimo. Pavyzdžiu galėtų būti legendinis Titanikas, kurio aukų gelbėtojai buvo nustebę, kad atvykus į sudužimo vietą po dviejų valandų rado laiveliuose jau mirusių ir bemirštančių. Kodėl? Kaip priprasta šiais laikais, į psichologų klausimus apie žmogaus prigimtį atsako žiurkės. Buvo padarytas paprastutis bandymas. Grupę žiurkių skandindavo, bet visad išgelbėdavo. Po to jas suleido kartu su kitomis žiurkėmis ir vėl pradėjo skandinti. Pasirodė, kad tikinčios išsigelbėjimu žiurkės sugebėjo išsilaikyti ant vandens ištisą valandą, o neapmokintosios skendo per kelias minutes.

   Matyt, kažkas panašaus yra ir su žmonėmis. Pirmi žūna nebetikintys išsigelbėjimu- sutrinka jų medžiagų apykaita ir visi fiziologiniai procesai, paralyžuojamos kraujo indų judėjimo nervinės skaidulos (abejoju šiuo vertimu, originale buvo: voznikaiet paralyč sosudodvigatielnyh nervnyh volokon). O čia jau ir mirtis netoli. Sako, kad kažkas panašaus yra vadinamoji “Vudu mirtis”, kai aborigenas, sužinojęs esąs prakeiktas ypatingu būdu, iš pradžių puola į paniką, vėliau į apatiją ir galiausiai miršta.

   Straipsnio autorius A.Potapov klausia, kaip padėti? Deja, tai priklauso tik nuo paties žmogaus. Čia prisiminiau Džeko Londobo pastebėjimą, kuris galėtų pagelbėti atpažinti pirmuosius požymius. Jis rašė, kad jei sudužus laivui, laukdamas išgelbėjimo žmogus apsileidžia- nesiprausia, nesiskuta ir pan.- tai pirmas požymis, kad jis netrukus mirs. Londono žodžiais, norint išlikti, būtina griežtai prisilaikyti anksčiau priprastos tvarkos.


   
 2. Skaičiai.
  • Izraelio fiziologų nuomone – atostogų metu sukauptas poilsis visiškai sunaudojamas per tris pirmąsias darbo dienas.
    
  • Net 70 proc. suaugusių amerikiečių domisi mokslu. Absoliutus rekordas. Bet va su žiniomis prastokai – tik 11 proc. žino, kas yra molekulė, ir tik (o gal reikėtų sakyti net) 48 proc.- kad Žemė aplink Saulę apsisuka per metus.
    
  • Mėnulio ašigaliuose yra tiek vandens, kad būtų galima pripildyti 6 kilometrų skersmens ir 100 metrų gylio “prūdelį”.

   
 3. Pranešimai fizikams, nes, manau, kad tik jie gebės suprasti, apie ką kalba.
  • Antimaterija kuriama jau su lazerio pagalba. Livermore pats galingiausias pasaulyje lazeris panaudotas antimaterijos gaminimui. Lazerio spindulys nukreipiamas į ploną aukso plėvelę, kurioje sukuriamas plazmos gumulėlis, iš kurio elektronai išmetami su 100 MeV energija. Elektronai spinduliuoja gama fotonus, sukuriančius elektronų-pozitronų poras, galinčias anihiliuoti. Paveiksliuką apie šį bandymą rasite www.aip.org/physnews/graphics

   Kam to reikia? Šiaip jokios aiškios naudos nėra, bet tai pirmasis prietaisas, kuriuo tokios energijos elektronai gaunami ne greitintuve.
    

  • Prieš mėnesį pranešė ir iki šiol dar nepaneigė, tad skelbiu. Tiesioginis CP (parity ir charge - krūvio sukeitimo) simetrijos pažeidimas per K mezonų (kaonų) suirimą buvo stebimas Fermilab’o laboratorijoje projekto KTeV metu. Apie pasiruošimus šiam bandymui jau buvo rašyta: www.lei.lt/~dziugys/lt/mokslo_apzvalgos/
   mokslo_apzvalgos.html/1999_1.html

   
 4. Kuo giliau užslaptinate, tuo lengviau išslaptinti. Negali būti! Bet atrodo, kad gali, nes pastaruoju metu kompiuterinių bylų užslaptinimui naudojami vadinamieji atsitiktiniai užkodavimo raktai (pvz., PGP signature key). Kuo atsitiktinesnis kodavimo raktas, tuo sunkiau išslaptinti (iškoduoti) duomenis. Bet rakto atsitiktinumas gali būti jo silpnoji vieta. Tokį raktą galima surasti peržiūrėjus visą disko turinį ir paieškojus atsitiktinių duomenų sekos. Kuo labiau atsitiktinė seka, tuo didesnė tikimybė, kad tai raktas. Paprasta, bet užtat genialu! Kaip tvirtina van Someren, kilobaito dydžio virusui sarba “trojos arkliui” pakanka 40 minučių surasti raktą 10 gigabaitų diske.
   
 5.  
  Geros naujienos storuliams – dvi tyrinėtojų grupės paskelbė, kad jiems pavyko nustatyti žmogaus geną, valdantį kalorijų deginimą ir tuo pačiu atsakingą už nutukimą. Tokį geną turi ir pelės. Iš tikrųjų tai jau šeštas genas, vadinamas Mahogany arba MG genu ir atsakingas už nutukimą, bet šis pasirodė esąs svarbiausias, nes valdo medžiagų apykaitą (moksliškai- metabolizmą). Pelė su šiuo mutavusiu genu valgė labai riebiai ir visiškai nenutuko. Genetikai mano, kad tai padės sukurti tikrus vaistus nuo nutukimo.
   
  Kvailas pastebėjimas. Yra vilties, kad tuo pačiu Vakaruose baigsis maisto perprodukcija: ką išauginsime, tą suvalgysime.
  Science News
  Science News
  - Click to review!
  Magazine Description Science News is published weekly and is tailored to science professionals and others interested in science, medicine, and technology. Each issue contains an overview of new developments in science and their applications.

Parengė Algis Džiugys
dziugys@isag.lei.lt
Šią ir visas kitas apžvalgas galite rasti 6V puslapyje:
http://www.lei.lt/~dziugys/lt/mokslo_apzvalgos/mokslo_apzvalgos.html

Ankstesniosios mokslo naujienų apžvalgos:
Mokslo naujienų apžvalga. 99.04.02
Mokslo naujienų apžvalga. 99.03.08
Mokslo naujienų apžvalga. 99.02.26
Mokslo naujienų apžvalga. 99.02.15
Mokslo naujienų apžvalga. 99.01.27
Mokslo naujienų apžvalga. 99.01.22
Mokslo apžvalgos apžvalga. 98.04.05
Mokslo apžvalgos apžvalga. 98.04.02

Jūsų žinutės mums

     Jūsų vardas: 
Jūsų el.pašto adresas: 

Jūsų žinutė:

                   

O čia yra jūsų žinutės mums

Tomas 2001 m. balandžio 20 d., penktadienis, 13:53:50
Gal turite Ekonomikos referatu tema "Bendras Vidaus Produktas Lietuvoje?

Martynas 2001 m. balandžio 17 d., antradienis, 19:00:36
Kur galima rast apie etiketa, jo paskirti.

Donatas 2001 m. kovo 22 d., ketvirtadienis, 16:56:24
Laba diena,
dekoju jums uz toki skyreli, kuris, as manau yra tikrai naudingas atatinkamam zmoniu ratui.
Taciau yra viena problemele. Labai butu gerai, jeigu prie pateiktos informacijos butu nurodomos tikslios nuorodas-is kur ta informacija paimta. Kitu atveju, viskas atrodys ne rimta. Bet kas ka nores gales prirasyti ir tai bus padengta "mokslu naujienu" stampu ir priimta kaip rimta informacija.
tikuosi , kad sis pastebejimas bus priimtas ne kaip kritika, o kaip pasiulymas truputi pakelti sio puslapio patikimumo lygį.

Zenka 1996 m. sausio 2 d., antradienis, 05:51:21
Gal galetumet man padeti medziaga apie Lietuvos pasiekimus medicinoje.
Labai buciau dekingas.
Aciu.

MOKSLAS NEZHINO RIBU ...... 1996 m. sausio 1 d., pirmadienis, 15:24:53
aplankykite www.nso.lt for some more hot stuff

1996 m. sausio 1 d., pirmadienis, 15:23:32
AND NOW WE PROUDLY PRESENT YOU OUR NEW GALLERY

dhfdghfdh
dsfhdfhdfh
dhfdghfdh
dsfhdfhdfh
dhfdghfdh
dsfhdfhdfh
dhfdghfdh
dsfhdfhdfh
dhfdghfdh
dsfhdfhdfh
dhfdghfdh
dsfhdfhdfh
dhfdghfdh
dsfhdfhdfh
dhfdghfdh
dsfhdfhdfh
dhfdghfdh
dsfhdfhdfh
dhfdghfdh
dsfhdfhdfh
dhfdghfdh
dsfhdfhdfh
dhfdghfdh
dsfhdfhdfh
dhfdghfdh
dsfhdfhdfh
dhfdghfdh
dsfhdfhdfh
dhfdghfdh
dsfhdfhdfh
dhfdghfdh
dsfhdfhdfh
dhfdghfdh
dsfhdfhdfh
dhfdghfdh
dsfhdfhdfh
dhfdghfdh
dsfhdfhdfh
dhfdghfdh
dsfhdfhdfh
dhfdghfdh
dsfhdfhdfh
dhfdghfdh
dsfhdfhdfh
dhfdghfdh
dsfhdfhdfh
dhfdghfdh
dsfhdfhdfh
dhfdghfdh
dsfhdfhdfh
dhfdghfdh
dsfhdfhdfh
>
1996 m. sausio 1 d., pirmadienis, 15:21:56
Die Frau mit die golden Cicinas, es ist ein sehr unheimlich Geschichte. Haben sie die gehört?

Petras 2001 m. vasario 11 d., sekmadienis, 18:48:58
KUR RASTI LIETUVISKOS INFORMACIJOS APIE ANTARCTIDA?

Asta 2001 m. vasario 5 d., pirmadienis, 18:32:26
Labai busiu dekinga zmonems, kurie padetu rasti medziagos ar referata mokesciu tema.Is anksto aciu.Siusti adresu astulkag@delfi.lt

Hans Schneider 2001 m. sausio 23 d., antradienis, 21:31:31
Die Frau mit die golden Beine, es ist ein sehr unheimlich Geschichte. Haben sie die gehört?

toni kurppa 2000 m. lapkričio 28 d., antradienis, 08:53:52
HAISTA PASKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

toni kurppa 2000 m. lapkričio 28 d., antradienis, 08:53:51
HAISTA PASKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

toni kurppa 2000 m. lapkričio 28 d., antradienis, 08:52:09
Haista paska!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

saulius 2000 m. lapkričio 24 d., penktadienis, 09:28:45
KUR RASTI LIETUVISKOS INFORMACIJOS APIE KARALIU MINDAUGA

ANIUTKA 2000 m. spalio 22 d., sekmadienis, 19:29:35
Labai labai reikia temos apie Veliniu diena, kur galechiau rasti, arba jeigu ne sunku atsiuskit informacijos i mano e-mail'a???
Achiu
ANIUTKA:o)

paulius 2000 m. spalio 17 d., antradienis, 01:18:12
KUR RASTI LIETUVISKOS INFORMACIJOS APIE NAPALEONA

Lukas Jasevičius 2000 m. spalio 12 d., ketvirtadienis, 13:21:50
Prašau apie dvidešimto amžiaus išradimus atsiūsti šiuo adresu Gritaj@Kaunas.sav.lt

salis 2000 m. spalio 7 d., šeštadienis, 11:36:59
Kur gauti internete rasiniu, fizikos uzdaviniu...t.t.?

Rytis 2000 m. rugsėjo 28 d., ketvirtadienis, 13:31:59
Gal zinote kur gauti informacijos apie arkliu genomo markiravima?

simonas 2000 m. gegužės 11 d., ketvirtadienis, 11:49:09
labai domintu informacija: paskutiniu desimtmeciu architekturos tendencijos, architekturos ir meno sintezes reiskiniai lietuvoje ir pasaulyje.

Zenonas Zebrauskas 2000 m. balandžio 15 d., š