Bendroves Labas logo

Nuo šiol šioje svetainėje kas savaitę bus pateikiamos kompiuterių industrijos naujienos. Už šią galimybę dėkojame bendrovei "Labas" ir asmeniškai Vygintui Krasauskui.
Šią svetainę geriausia naršyti naudojant naujausias "Microsoft" korporacijos "Internet Explorer" ir "Netscape" kompanijos "Netscape Navigator" naršykles.
Dešinėje - Peru rastas inkų akmuo su dinozaurų atvaizdais? Ar inkai gyveno dinozaurų laikais? Kada dabartiniai kompiuteriai atrodys tarsi dinozaurai?

 
1999.01.26 - 1999.02.01

Praėjusį antradienį buvo pradėtas platinti naujas operacinės sistemos "Linux" branduolys. "Linux Kernel 2.2" pagrindu kuriamos sistemos galės panaudoti visas 64 bitų procesorių galimybes, dirbti su televizijos tiuneriais ir kitais vaizdo įvedimo įrenginiais, turi "Open Sound System" sąsają darbui su garso plokštėmis bei daugiaterpių sistemų programavimui. Be to, buvo iš esmės perdirbtas atminties valdymas, atsižvelgta į naujų procesorių savybes.Naująjį "Linux" branduolį galima parsisiųsti iš http://www.kernel.org/mirrors puslapio.

Pernai pasaulyje buvo įdiegta 25,2 proc. daugiau serverių operacinių sistemų, nei 1997 metais. Rinkos analitikai pranašauja, jog didžiausią pažangą ir šiemet padarys "Linux" operacinė sistema, kuri jau pradeda plisti ir kitų, komercinių sistemų sąskaita. Beveik visi didieji kompiuterių gamintojai pirkėjų pageidavimu į kai kuriuos savo serverius įdiegia "Linux" vietoj "Windows NT".

Prieš porą dienų pasirodė pirmasis "Nintendo 64" emuliatorius PC serijos kompiuteriams su "Windows 95", "Windows 98" ir "Windows NT" operacinėmis sistemomis. Sistemos darbui būtinas 3D spartintuvas su 3Dfx grafiniu procesoriumi. Pirmieji emuliatoriaus bandymai rodo, jog dauguma N64 žaidimų veikia tikrai gerai. Programą galima parsisiųsti iš http://www.emuunlim.com/UltraHLE. Analogiškos programos "Sony Playstation" programoms atsirado dar anksčiau. Geriausios iš jų - tai "PSEmu Pro" ir "Bleem".

Nesugebėjusi laiku pritaikyti savo finansinės programos "Money 99" prie naujosios Europos valiutos euro, "Microsoft" korporacija nutarė bent jau vokiškos šios programos versijos kol kas visiškai nepardavinėti. Matyt, programuotojai pavargo gaminti pavienius klaidų ištaisymus (bugfix), ir "Money 99" bus pertvarkoma iš pagrindų. Dabartinė programos versija nesusitvarko su atsiskaitymais Europos valiuta on-line bankinių operacijų metu. Ar bus kaip nors atsilyginta "Money 99" vartoti bandžiusiems klientams, nepranešama.

S3 (www.s3.com) pagaliau nustojo "kepti" įžymiuosius "ViRGE" serijos grafinius procesorius, kurie 1996 metais buvo vieni moderniausių, bet gana greitai buvo pavyti bei aplenkti praktiškai visų konkurentų. Posakis "3D vaizdo plokštė su S3 ViRGE GX procesoriumi" daugumai vartotojų pastaruoju metu sukelia tik juoką ar užuojautą. Neseniai buvusi vienvaldžiu grafinių kontrolerių rinkos lyderiu, S3 užleido pirmąją poziciją ATI ir būtų nusmukusi dar žemiau, jeigu ne ilgalaikės sutartys su didžiaisiais kompiuterių gamintojais (pav., "Compaq"). Pernai pradėtas gaminti "Savage3D" procesorius bei būsimojo "Savage3D-2" planai leidžia teigti, jog S3 vardą dar teks kartas nuo karto išgirsti.

Žymiosios "Ziff-Davis" leidyklos vokiškasis tinklapis, remdamasis "artimais firmai šaltiniais" paskelbė "Intel" procesorių artimiausio pusmečio kainas. Jei prognozės pasitvirtins, naujasis 450 MHz taktinio dažnio "Pentium III" ("Katmai") procesorius pasirodys vasario 28 d. ir kainuos 496 JAV dolerių (didmeninė gamintojo kaina, perkant 1.000 vnt.), o birželio mėnesį po 67 dolerius bus galima bus nusipirkti tūkstantį 333 MHz greičio "Celeronų" arba 466 MHz taktinio dažnio - po 169 dolerius. Tuo pačiu metu bus baigti gaminti paskutinieji 350 MHz "Pentium II" ir pasirodys 533 MHz "Pentium III" (skirti 133 MHz sisteminei magistralei), kurie kainuos 744 dolerius arba net 2,36 karto daugiau, nei 450 MHz modelis.

Procesorius vasario 28 balandžio 11 birželio mėn.
Pentium III/ 533 - - 744
Pentium III/ 500 696 637 562
Pentium III/ 450 496 411 315
Pentium II/ 450 476 396 305
Pentium II/ 400 284 246 202
Pentium II/ 350 192 192 -
Celeron / 466 - - 169
Celeron / 433 - 169 143
Celeron / 400 158 133 113
Celeron / 366 123 103 93
Celeron / 333 90 80 67

Naują gana populiaraus žaidimo "Worms" versiją - "Worms Armageddon" - neseniai pristatė "Team 17". Žaidimo tema išliko panaši,- kirminai ketina užkariauti pasaulį. Atsirado naujų, originalių užduočių kaip antai kalakutų šaudymas, avelių lenktynės, eutanazija (bobutės gaudymas); daug naujų garsų ir vaizdo efektų. Daugiau informacijos apie šį tikrai originalų "geimą" rasite adresu http://worms.team17.com.

Jokia kita firma neturėjo tiek įtakos trimatės grafikos (3D) vystymuisi kompiuterinių žaidimų srityje kaip 3Dfx Ši kompanija pirmavo 1997 metais su savo "Voodoo Graphics", o pernai, bent jau pirmąjį pusmetį - su "Voodoo 2". Pastaraisiais mėnesiais atsirado ir rimtų konkurentų (pav., "Riva TNT"), bet ir 3Dfx nestovi vietoje ir pristato naują grafinį procesorių "Voodoo 3". Nuo "Voodoo 2" jis skirsis keturiskart greitesne sąsaja su vaizdo atmintine, greitesniu trikampių skaičiavimu bei dvimatės grafikos integracija. Šiuo atžvilgiu "Voodoo 3" bus panašesnis į "Voodoo Banshee". Greitis auga, bet vaizdo kokybė deja išlieka beveik nepakitusi, kadangi ir "Voodoo 3" vis dar naudos 16 bitų Z buferį bei 16 bitų spalvų išėjimą 3D spartinimo metu. Šis trūkumas išryškėja naujausiuose 3D žaidimuose, pav., "Heretic II", kai rūkas ar dūmai atrodo sudaryti iš taškų ir brūkšnelių. Į procesoriaus pristatyme dalyvavusių žurnalistų pastabas 3Dfx atstovas atsakė, kad geresnė kokybė smarkiai sulėtintų spartinimą. Kad tai nėra tiesa, aiškiai įrodė kompanija "ATI Technologies", kurios dabar pradedamas gaminti grafinis procesorius "Rage 128" beveik vienodai greitai dirba ir 16, ir 32 bitų spalvų režime. Be to, "Voodoo 3" galės naudoti ne didesnes kaip 256x256 tšk. tekstūras, ir dėl to sudėtingesnių objektų paviršiai naujausiuose žaidimuose gali būti kiek neryškūs ar netikslūs. Supergreitis - tai gerai, bet ar ne per didelė jo kaina?...
Plokštės su "Voodoo 3" procesoriumi bus pradėtos pardavinėti balandžio mėn.

Pasižiūrėjęs į "Diamond Multimedia" gaminamą MP3 failų grotuvą "Rio", ir "Creative Labs" kuria panašius planus. Jis bus universalesnis už "Rio" ir sugebės groti ne tik MP3, bet ir kitokiu formatu įrašytą muziką.

Kovo mėnesį "Microsoft" korporacija "skels" savo pernelyg išpampusiais akcijas pusiau: kiekvienas akcijos savininkas už vieną dabartinė gaus du dvigubai mažesnės vertės popierius. Taip Billas Gatesas ir kompanija nori prisivilioti daugiau smulkių investuotojų, kadangi dabartinė akcijos kaina - virš 160 JAV dolerių - daug kam yra tiesiog per didelė. Paties Billo turtas beje grėsmingai artėja prie 100 mlrd. USD ribos...

Vakar "Acclaim" paskelbė naujosios žaidimo "Turok" versijos - "Turok 2: Seeds of Evil" - pasirodymo terminą. PC serijos kompiuterių savininkai galės iki valios šaudyti dizonaurus ir kitas baisybes nuo vasario 9 d. Žaidimo "Nintendo 64" versija Amerikoje pasirodė dar gruodžio 10 d.

Kanados firma "Corel" pažadėjo, jog visas būsimasis biuro programų rinkinys "WordPerfect Office 2000" dirbs ir "Linux" terpėje. Tokiu būdu šios unikalios, nemokamai platinamos operacinės sistemos vartotojai galės džiaugtis naujausiomis "WirdPerfect", "Quattro Pro", "Corel Presentations" ir "Corel Central" versijomis. Iš dabartinio "WordPerfect Office 8" paketo variantą "Linux" terpei turi tik tekstų redaktorius "WordPerfect". "WordPerfect Office 2000 for Linux" pasirodys 2000-ųjų metų pradžioje - pusmečiu vėliau, nei atitinkama "Windows" versija. "Corel" atstovė spaudai pažadėjo, jog privatiems vartotojams šio perspektyvaus biuro programų rinkinio "Linux" versija bus platinama visiškai nemokamai.

Taigi, aiškėja naujieji "Corel" prioritetai: tolyn nuo "Javos", arčiau "Linux". "Corel" remia ir "Wine" projektą, kurio tikslas - sukurti "Windows" programų emuliatorių "Linux" sistemai (drebėk, mikrosofte!). "Java" programavimu iki šiol užsiėmusius savo padalinius "Corel" po truputį išpardavė ar reorganizavo.

Koncernas "Intel" per praėjusius metus prarado virš 10 proc. rinkos. Agentūros IDC duomenimis 87,1 proc. per 1997 metų paskutinįjį ketvirtį parduotų kompiuterių turėjo "Intel" procesorius, 1998 metų pabaigoje - jau tik 75,7 proc. Pagrindinė "Intel" konkurentė kompanija AMD per tą patį savo "pyrago dalį" sugebėjo padidinti nuo 6,6 iki 15,5 proc. Jau daugiau nei pusė iki 1.000 JAV dolerių kainuojančių naujų kompiuterių turi būtent AMD procesorius. Rinkos analitikų nuomone "Intel" per anksti nutraukė lėtų (taigi, ir pigių) procesorių gamybą ir taip prarado pigiųjų kompiuterių rinką. Dabar mikroelektronikos gigantas mėgina atgauti prarastas pozicijas tiesiog drastišku "Celeron" procesorių piginimu.

Tai, kad AMD bei kiti konkurentai balsą turi tik pigių procesorių gamyboje ir pardavime, atsiliepia finansiniuose konkurencinės kovos rezultatuose: "Intel" tebesurenka apie 92 proc. pasaulyje už mikroprocesorius ižleidžiamų pinigų, o AMD tenka tik 5,6 proc. apyvartos.

Naujienų grupelė iš IBM (Redaktoriaus papildymas)
IBM pateikė naują el.pranešimų (messaging) tvarkymo sistemos "MQSeries" versiją 5.1 - ne tik AIX, HP-UX, OS/2 Warp, Sun Solaris ir Windows NT sistemoms, bet ir tokiems "griozdams" kaip OS/390 (v2.11). "MQSeries" paskirtis - geriau ir saugiau valdyti informacinius srautus kompanijų (intranet) ir už jos ribų (extranet).

IBM, Lotus ir InfoAccess siūlo "Web" platformoje veikiantį įmonės dokumentų tvarkymo sprendimą Lotus Domino, Domino.Doc ir IBM Netfinity serverio bazėje.

Parsisiuntimai iš IBM
"XML Bean Suite", leidžiantis peržiūrėti bet kokį gerai suformuotą XML dokumentą.
"RichEdit Control for Java" - "Java" klasių rinkinys skirtas tekstų keliais formatais (simbolių ir pastraipų) pavaizdavimui ir įvedimui.
"Rioja" leidžia "Java" programoms, veikiančioms bet kurioje platformoje, dirbti su dvejetainiais įrašais esančiais skirtingose failinėse sistemose "RuleBasedBreaklterator" atnaujinta klasę skirta žodžio ar sakinio ribas tekste. "Self-Voicing Kit" leidžia "Java" programoms automatiškai "prabilti"...

Paskaitykite ir ankstesniąsias kompiuterines naujienas:
1998 m. sausio 26 d. naujienų rinkinį;
1998 m. sausio 19 d. naujienų rinkinį;
1998 m. sausio 10 d. naujienų rinkinį;
1998 m. gruodžio 28 d. naujienų rinkinį.


Ankstesnes ir naujausias kompiuterinės industrijos naujienas rasite bendrovės "Labas" tinklapyje.

LABAS kompiuterijos centras
Žirmūnų 68 / Lakūnų 6, (prie Šiaurės miestelio),
tel. (8-22) 315 255
El. paštas: mail@labas.com
WWW svetainė: www.labas.com
 

Vartiklio naujienos
Global Lithuanian Net