Bendroves Labas logo

Nuo šiol šioje svetainėje kas savaitę bus pateikiamos kompiuterių industrijos naujienos. Už šią galimybę dėkojame bendrovei "Labas" ir asmeniškai Vygintui Krasauskui.
Šią svetainę geriausia naršyti naudojant naujausias "Microsoft" korporacijos "Internet Explorer" ir "Netscape" kompanijos "Netscape Navigator" naršykles.
Dešinėje - Peru rastas inkų akmuo su dinozaurų atvaizdais? Ar inkai gyveno dinozaurų laikais? Kada ateis laikas, kai dabartiniai kompiuteriai atrodys tarsi dinozaurai?

 
1999.05.08 - 1999.05.16

Kišeninių kompiuterių "Palm Pilot" bei kitų panašaus tipo "asmeninių skaitmeninių asistentų" savininkai vis dažniau skundžiasi, kad suprastėjo jų braižas. Reikalas tame, jog šie kompiuteriukai neturi klaviatūros ir tekstas yra rašomas specialiu "pieštuku" ant lytėjimui jautraus ekrano. Tam yra sukurtas specialus "graffitti" šriftas, kuris skiriasi nuo įprasto, "žmoniško" braižo. Teigiama, jog po kurio laiko tokių kompiuterių vartotojai nebegali normaliai rašyti, jie dėl to jaučia diskomfortą ir gali patirti netgi rimtą psichologinę traumą. Jeigu nors vienas "Palm" vartotojas teisme įrodytų, jog kompiuteris pakenkė jo sveikatai, "3Com" ir kitų gamintojų laukia dideli nemalonumai.

Koncernas "Compaq", iš kurio neseniai pasitraukė keli aukščiausio rango vadovaujantys asmenys, keičia savo produkcijos pardavimų Šiaurės Amerikoje sistemą. Praėjusios savaitės pradžioje buvo paskelbta, jog iš 39 JAV teritorijoje veikusių "Compaq" produkcijos platintojų (distributorių) lieka tik keturi: "Ingram Micro", Tech Data", "Inacom" ir "Merisel". Visi jie turi savo būstines Teksaso valstijos Houston'o mieste, kur yra įsikūręs ir pats "Compaq". Taip kol kas dar didžiausias pasaulyje asmeninių kompiuterių gamintojas nori sumažinti savo sandėliavimo išlaidas ir sutrumpinti laiką tarp kompiuterio užsakymo ir jo pristatymo pirkėjui iki 48-72 valandų. Be to, "Compaq" intensyviai plečia savo On-line pardavimus. Pasak "Compaq" atstovo spaudai, ši nauja strategija bent jau kol kas neturės jokios įtakos koncerno veiklai Europoje.

Sklinda gandai, neva didžiausias pasaulyje On-line paslaugų teikėjas "America Online" žada dar šiemet savo klientams pasiūlyti televizoriaus priedą, kurio dėka galima bus naršyti po Internetą, siųsti ir priimti elektroninį paštą bei naudotis kitomis tinklo paslaugomis. Įdomu yra tai, jog šis aparatas bus aprūpintas nemokama operacine sistema "Linux". JAV spauda praneša, jog šiuos priedus, angliškai vadinamus "Set-top-Box" pagal AOL užsakymą gamins koncernas "Compaq". Kiti šaltiniai teigia, jog panašius aparatus su "Linux" terpe "Compaq" planuoja gaminti bei pardavinėti ir savarankiškai. Rinkos analizės agentūra IDC šį faktą komentuoja taip: pastaruoju metu atsiranda vis daugiau funkcijų, kurių valdymui visiškai pakanka turėti tinklo naršyklę. Vartotojui tampa nesvarbu, kokią operacinę sistemą ji naudoja - brangius "Windows'us" ar nemokamą "Linux'ą". Pačios operacinės terpės patogumas vartoti, universalumas ar išorinė išvaizda nebetenka reikšmės.

Tokiu būdu "Windows" ir kitos komercinės sistemos kai kuriose srityse gali palaipsniui užleisti vietą paprastesniems ir visų pirma pigesniems sprendimams.

Pasaulyje didėja susidomėjimas žmogaus kalbos atpažinimo sistemomis. Koncernas "Intel" ta intencija kartu Belgijos firmos "Lernout & Hauspie" įkūrė bendrą įmonę. Ji kurs programas, kurių dėka kompiuterį bus galima valdyti balsu. Dar didesnius planus turi IBM www.ibm.com) ir "Philips". Šios dvi firmos pasirašė sutartį dėl glaudaus bendradarbiavimo balso atpažinimo technologijų srityje. IBM koncernui čia priklauso daugiau nei 100 patentų ir gana populiari programa "ViaVoice", o "Philips" giriasi, jog šia linkme dirba jau beveik 40 metų ir 1993 metais sukūrė pirmą komercinę žmogaus šnekos atpažinimo programą "FreeSpeech", kuri dabar "supranta" 16 pasaulio kalbų.

Programinės įrangos gamintojas ir IT paslaugų teikėjas koncernas "Computer Associates" investavo 50 mln. JAV dolerių į kompiuterijos didmenininką "CHS Electronics". Už tai CAI įgyja teisę reklamuoti ir pardavinėti CHS platinamas prekes. CHS pagal prekybos apyvartą užima pirmąją vietą Europoje ir Lotynų Amerikoje, yra trečia pagal dydį didmeninės prekybos kompiuterijos firma pasaulyje, bet pastaruoju metu patiria finansines problemas. Pirmojo metų ketvirčio apyvarta siekė net 2,5 mlrd. dolerių, o pelnas - vos 234 tūkstančius. Artimiausiu metu CHS ketina atleisti apie 10 proc. savo darbuotojų.

Savo tinklapyje korporacija "Microsoft" meta dvikovos pirštinę "Linux" sistemos kūrėjams ir šalininkams. Ši istorija prasidėjo maždaug prieš mėnesį, kai "Microsoft" užsakymu kompanija "Mindcraft" sulygino "Windows NT" ir "Linux" terpėse veikiančių HTTP (WWW) serverių galimybes bei našumą ir šitas palyginimas buvo ne "Linux" naudai. Pagal kai kuriuos parametrus "Linux" tiesiog katastrofiškai atsiliko nuo NT. "Linux" šalininkai apkaltino "Mindcraft" šališkumu ir pareiškė, jog operacinė sistema "Windows NT" ir IIS serveris tikrai nėra geresni ir greitesni už "Linux" ir "Apache". Savo kreipimesi "Microsoft" siūlo ne tuščiažodžiauti, o pakartoti eksperimentus, dalyvaujant abiems pusėms.

Kol kas dar mažai kam žinoma mikroprocesorių gamintoja kompanija "Rise Technology" jau šių metų rudenį ketina pradėti gaminti "Intel Pentium II" ir "Celeron" analogus. Tai būtų pirmieji ne "Intel" gamybos procesoriai su "Slot" jungtimi. Panašius planus anksčiau turėjo ir koncernas "National Semiconductor", kuriam priklauso firma "Cyrix", bet paskutinės žinios skelbia, jog "Cyrix" palieka šį rinkos segmentą ir tiesiogiai su "Intel" nebekonkuruos. Praeitų metų rudenį "Rise" pristatė ir dabar gamina pigius su "Pentium MMX" suderintus procesorius "mP6".

Singapūre vyksiančios parodos "Infosecurity Asia 99" rengėjai paskalbė konkursą: 10 tūkst. dolerių laimės trys pirmieji krackeriai, kuriems pavyks "pralaužti" trijų HTTP serverių apsaugą ir pakeisti juose saugomuose WWW puslaiuose esančią informaciją. Daugiau informacijos apie tai rasite adresu http://www.info-security.com.sg/f_news.htm.

Vokietojos firma "SuSE" pasirašė sutartį su kompanija "Loki Entertainment Software" ir nuo šiol adaptuos šio kompiuterinių žaidimų gamintojo produkciją "Linux" terpei bei platins ją Europoje. Pirmoji "Linux" sistemai tinkanti "Loki" programa pasirodys po poros savaičių. Tai bus strateginis žaidimas "Civilization: Call to Power". Jis nebus platinamas nemokamai. Numatoma kaina - 49 eurai arba beveik tiek pat JAV dolerių.

Be to, į savo platinamą "Linux" versiją "SuSE" artimiausiu metu integruos "Computer Associates" sukurtą tinklų valdymo sistemą "Unicenter".

Kompiuteriniai žaidimai - labiausiai progresuojanti pramogų industrijos sritis. Per metus bendra žaidimus programuojančių ir platinančių firmų apyvarta padidėjo net 29 procentais. Muzikos įrašų kompanijų aptvartos augimas siekia tik 12,3, kino studijų - 9,2 proc. 1998 metais vien JAV žaidimų gamintojų pajamos viršijo 6,3 mlrd. dolerių.

"Netscape" į savo serverius įdėjo naują tinklo programų rinkinio "Netscape Communicator Browser Suite" versiją - "Communicator 4.6". Į ją įeina "Navigator" naršyklė, elektroninio pašto klientas "Messenger" bei HTML redaktorius "Composer". Naujoje versijoje yra ištaisytos anksčiau pastebėtos klaidos, integruotas on-line grotuvas "Real Player G2" ir naujesnė "AOL Instant Messenger" versija, patobulintos pagalbos bei informacijos kodavimo funkcijos, supaprastintas skaitmeninių sertifikatų vartojimas.

Kas nors iš Jūsų tikrai yra girdėjęs apie tarptautinį SETI ("Search for ExtraTerrestrial Intelligence") projektą, kurio tikslas - nežemiškų civilizacijų paieška. Nuo gegužės pradžios šiame projekte gali dalyvauti kiekvienas, kurio kompiuteris yra prijungtas prie "Interneto". Iš "Seti@home" tinklapio tereikia parsisiųsdinti ir įdiegti saugą (Screesaver), kuri laisvu nuo rimto darbo metu analizuos duomenis, gaunamus iš Puerto Rico kalnuose esančio didžiausio pasaulyje "Arecibo" radioteleskopo. Tokiu būdu kiekvienas programos dalyvis turi mažytį šansą, kad būtent jo kompiuteris atpažins svetimų civilizacijų siunčiamus radijo signalus. "Seti@Home" projektą remia kompanijos "Planet Society", "Paramount Pictures", "Sun Microsystems", "Fujifilm", "Informix" ir kitos.

Kompanija "Iomega" pradėjo gaminti ir Šiaurės Amerikoje jau pardavinėti vidinius 250 MB viename diskelyje talpinančius ZIP įrenginius su IDE/ATAPI jungtimi. Jis kainuoja apie 170 JAV dolerių. Kiek anksčiau pasirodė išorinis "250MB-ZIP" modelis. Kada jie atkeliaus iki mūsų, kol kas nežinoma.

Nepaisant gana gero "Zip", "Jaz" ir "Clik" įrenginių pardavimo, "Iomega" yra priversta taupyti ir uždaro dvi savo gamyklas, esančias Kalifornijos valstijoje.

Billas Gatesas už maždaug 600 mln. JAV dolerių pardavė septynis milijonus jam priklausiusių "Microsoft" korporacijos akcijų. Gal "Microsoft" šefas ruošiasi akcijų kurso kritimui?

Sisteminių plokščių gamintoja kompanija "Soyo" jau pradeda gaminti plokštę "SY-6BA+ III", kurios galimybės turėtų patenkinti bet kokį procesorių turbintoją. Ji turi "Intel 440BX" mikroschemų rinkinį ir yra tinkama "Intel Pentium II", "Pentium III" ir "Celeron" procesoriams. Sisteminės magistralės (FSB) dažnį galima gana mažais žingsneliais reguliuoti nuo 66 iki 155 MHz, o daugikli - nuo 2 iki 8. Tokiu būdu gali būti pasiektas net 1,2 GHz greitis. Esant bet kokiam FSB dažniui, PCI magistralės greitis neviršija 41 MHz. Tai garantuoja stabilų PCI įrenginių darbą. "SY-6BA+ III" BIOS automatiškai atpažįsta procesoriui reikalingą maitinimo įtampą, bet leidžia ją "per prievartą" padidinti 2,5, 5, 7,5 arba 10 proc. Daugelį plokštės funkcijų automatiškai stebi "Hardware Monitoring" sistema. "Soyo SY-6BA+ III" sisteminė plokštė kainuos apie 120 JAV dolerių.


Paskaitykite ir alternatyvų puslapį:
"Naujienos apie kompiuterius ir kita"

Ankstesniosios Labas kompiuterinės naujienos:
1999 m. gegužės 07 d. naujienų rinkinys;
1999 m. balandžio 26 d. naujienų rinkinys;
1999 m. balandžio 19 d. naujienų rinkinys;
1999 m. balandžio 07 d. naujienų rinkinys;
1999 m. kovo 23 d. naujienų rinkinys;
1999 m. kovo 10 d. naujienų rinkinys;
1999 m. kovo 1 d. naujienų rinkinys;
1999 m. vasario 23 d. naujienų rinkinys;
1999 m. vasario 18 d. naujienų rinkinys;
1999 m. vasario 12 d. naujienų rinkinys;
1999 m. vasario 2 d. naujienų rinkinys;
1999 m. sausio 26 d. naujienų rinkinys;
1999 m. sausio 19 d. naujienų rinkinys;
1999 m. sausio 10 d. naujienų rinkinys;
1998 m. gruodžio 28 d. naujienų rinkinys.


Ankstesnes ir naujausias kompiuterinės industrijos naujienas rasite bendrovės "Labas" tinklapyje.

LABAS kompiuterijos centras
Žirmūnų 68 / Lakūnų 6, (prie Šiaurės miestelio),
tel. (8-22) 315 255
El. paštas: mail@labas.com
WWW svetainė: www.labas.com
 

Vartiklio naujienos
Global Lithuanian Net